Warsztaty weekendowe - warsztaty kaligrafii połączone z warsztatami śpiewu - łącznie 12 godzin (w modułach po 3 godziny przed i po południu). Przyjazd w piątek wieczorem, wyjazd w niedzielę wieczorem we własnym zakresie, zakwaterowanie w naszym pensjonaciku i domku wg cennika, wyżywienie we własnym zakresie lub możliwość zamówienia posiłków. Zapraszamy także mieszkańców okolicy Olecka, możemy pomóc w zorganizowaniu dojazdu!

Cena warsztatów weekendowych: 170 zł od osoby

Chętnych prosimy o kontakt, termin zależy od tego, kiedy prowadząca warsztaty wybiera się w naszą okolicę. Gdy będzie dostatecznie dużo zgłoszeń, poinformujemy każdego o dokładnym terminie. Proszę pisać na adres ania@zawady-oleckie.com


PIELGRZYMI PIÓRA

WARSZTATY KALIGRAFII ŁACIŃSKIEJ

UNCJAŁA


prowadzi BARBARA WILIŃSKA


Tradycja to dziedzictwo przeszłości przekazywane z pokolenia na pokolenie. To równocześnie przyswajanie tej części dziedzictwa, która z różnych powodów jest dla współczesnych odbiorców interesująca, ważna i inspirująca, tradycja więc - to żywe dziedzictwo przeszłości.

Szczególną częścią naszego, europejskiego dziedzictwa jest pismo w postaci stylów literniczych, które, ewoluując przez wieki, doprowadziły do pisma współczesnego. Wspólną cechą etapów rozwoju graficznego pisma było dążenie do piękna – uprawianie kaligrafii.


foto z warszt kaligra.JPG


ZAPRASZAM DO WEJŚCIA NA SZLAK PIELGRZYMÓW PIÓRA

Rysując swój znak, pozostawiając własny odcisk, czynimy pierwszy krok ku komunikacji pisemnej. Ale uprawianie kaligrafii to przede wszystkim radość i przyjemność powtarzania tego samego znaku, poszukiwania dla niego najpiękniejszej formy, doświadczania zmian tempa i rytmu, równowagi pustego i pełnego. W tym celu warto poznać podstawy i zasady rządzące kaligrafią. Ta wiedza i umiejętności pozwolą w dalszym etapie na posługiwanie się pięknym pismem o indywidualnych cechach i tworzenie własnych projektów.

Dobrym początkiem jest pismo uncjalne, które pojawiło się we wczesnym średniowieczu - majestatyczne, szerokie i mocno zaokrąglone. Mamy do opanowania tylko jeden alfabet . Ma on wiele odmian i szerokie zastosowanie do dnia dzisiejszego.


skanowanie0007.jpg


PLAN ZAJĘĆ

Pracę warsztatową zaczniemy od krótkiego wykładu i zaznajomienia się z narzędziami pisarskimi, w tym stalówką o ściętej końcówce, aby po szeregu ćwiczeń ręki poznać skalę i dukt uncjały, przejść do ćwiczenia rodzin liter, a potem do pisania słów i zdań. Na zakończenie warsztatów uczestnicy napiszą uncjałą wybrany tekst, ozdabiając go pierwszą literą malowaną gwaszami, wzorowaną na wybranym inicjale średniowiecznym.

Oto dwie przykładowe prace uczestników poprzednich warsztatów:

skanowanie0009.jpg skanowanie0008.jpg


Każdy uczestnik będzie pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej - dzięki nim osoba początkująca może łatwiej rozpocząć przygodę z pisaniem, unikając błędów. Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne, dowiedzą się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią, korzystając z dostępnych materiałów, narzędzi i wydawnictw.

Biegłość ręki, uzyskana w posługiwaniu się szeroko ściętym narzędziem podczas pracy nad uncjałą, to dobra podstawa do doświadczenia transferu umiejętności i opanowania następnych stylów pisma.


skanowanie0001.jpg 2011-01 (sty)\triskel 2.jpg 2010-11 (lis)\skanowanie0007.jpg


ĆWICZENIE PIĘKNEGO PISMA NIESIE ZE SOBĄ LICZNE POŻYTKI

Rozwija koordynację wzrokowo- ruchową, wyobraźnię, kreatywność, kształtuje cierpliwość i umiejętność koncentracji, wyostrza wzrok… Daje też wiele satysfakcji osobie piszącej oraz umożliwia sprawianie radości innym. Zaprojektowanie i osobiste wykonanie zaproszeń, podziękowań, kartek okolicznościowych, przekazanie komuś w harmonijnej formie wyrazów szacunku i miłości - to tylko kilka przykładów wykorzystania umiejętności pięknego pisania.

Sztuka graficzna, jaką jest kaligrafia, wymaga pozostawania w stanie uważności i równowagi wewnętrznej, umożliwia twórcze wyrażania siebie, daje radość, sprzyja refleksji i medytacji.


2011-04 (kwi)\skanowanie0004.jpg 2011-02 (lut)\LABIRYNT NA SZARYM.jpg


WAŻNE INFORMACJE

Zapewniam wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, warto mieć teczkę na swoje prace oraz zabrać ulubiony sprzęt kaligraficzny i do malowania, jeśli się taki posiada.

ZAPRASZAM PRZEDE WSZYSTKIM OSOBY PRZEŚWIADCZONE O BRAKU SWOICH ZDOLNOŚCI MANUALNYCH. Umiemy pisać, więc będziemy doskonalić tę umiejętność przy pomocy nowego narzędzia. To duża radość. Będziemy doświadczać zarówno uważności i skupienia w czasie wymagających ćwiczeń ręki, jak i spotkania z własną wyobraźnią podczas twórczego działania.

Warsztat przeznaczony jest dla młodzieży i osób dorosłych.

W ośrodku jest miejsce na dodatkowe ćwiczenie kaligrafii w czasie wolnym.

Możliwe jest uczestniczenie zarówno w warsztatach śpiewu, jak i kaligrafii, zajęcia będą odbywać się w innych godzinach.


-------------------------------------------------------------------------------------------


ABY UZYSKAĆ WIĘCEJ INFORMACJI – PROSZĘ O KONTAKT

Barbara Wilińska bawilinska@gmail.com,

607 073 452Zapraszamy również na stronę Basi Wilińskiej

 
kaligrafia.txt · ostatnio zmienione: 2015/11/21 23:49 przez ania